United by our challenges, strengthened in our solutions.

Toto bolo hlavné heslo európskeho semináru študentov veterinárnych univerzít, vo voľnom preklade, bojovať za naše spoločné cieľe.

Čo je to vlastne EVSS? European veterinary students seminar, čiže seminár európskych  veterinárnych študentov, zastrešený pod IVSA.

Prvý ročík semináru sa uskutočnil v krajine syrov, kráv a bicyklov.
5. októbra sa nám začalo študentské dobrodružstvo plné zážitkov. Prvý deň sme strávili v  Amsterdame, kde sme sa dostali bližšie k holandskej kultúre a životnému štýlu. Vo štvrtok to vypuklo- Utrecht a krása mestečka Bunnik. Študenti z IVSA Holandsko pre nás pripravili 1.ročník 4-dňového semináru- European veterinary student seminar. Z celej Európy prišlo 70 nádejných veterinárov, ktorých vyberali na základe motivačného listu. A nechýbali tam ani traja zástupcovia z našej košickej veteriny.

Keďže  Holandsko je krajina bicyklov, jedna z prvých vecí, ktorú sme mali možnosť si vyskúšať bolo tradičné holanské bicyklovania na zapožičaných bicykloch. Počas štyroch dní nás čakali hlavne prednášky na témy ako sú doping v koňských športoch, zrušenie mliečných kvôt, transport zvierat medzi krajinami. Jednoducho témy, ktoré nás, budúcich veterinárnych lekárov zaujímajú. Nechýbala ani prehliadka utrechtskej fakulty a jednotlivých kliník. Mohli sme si prezrieť vybavenie školy ,obdivovali sme špičkovo vybavené ambulancie, operačné sály na klinike koní, stajne, farmu ale aj samotnú knižnicu, kde bolo múzeum najrôznejších preparátov, skeletov a študijných materiálov. V piatok večer pre nás pripravili medzinárodnú večeru, plnú dobrých jedál a vynikajúcej nálady. Nechýbali tam naše syry, horalky, tatranky a samozrejme ani tatranský čaj.

Sobotnajšie poobede bolo vyplnené veľmi zaujímavými workshopmi na rôzne témy. Medzi tie atraktívnejšie patrili interaktívne cvičenia z patologickej anatómie s veľmi zaujímavým prednášajúcim, ďalej diskusia na tému budúceho uplatnenia veterinárneho lekára v pracovnom kolektíve a v neposlednom rade nám predstavili holandskú víziu One health a spoluprácu utrechstkej univerzity s inými inštitúciami.

Večer nasledovala medzinárodná párty priamo v Utrechte, kde už nám bolo všetkým ľúto, že sa to pomaly kráti. V nedeľu sme ešte mali posledné prednášky a prišiel sa s nami rozlúčiť dekan fakulty, ktorý nás povzbudil do ďalšieho štúdia. Následne sme sa všetci už museli rozlúčiť a odísť každí vlastnou cestou, smutní a zároveň veselí, dúfajúc, že sa opäť niekedy stretneme.

Sme veľmi radi, že sme sa mohli zúčastniť aj my, odniesť si z toho to najlepšie, spoznať nové obzory, získať vedomosti a samozrejme aj nové priateľstvá.

Anna Pavlásková,
Vladislav Ďurdina,
Zuzana Szikurová

Advertisements