Účasť študentov na zahraničných sympóziách a konferenciách nám prináša mnohé neoceniteľné životné skúsenosti. Či už z hľadiska rozširovania vedomostí, porovnania úrovne veterinárnej medicíny u nás a v zahraničí, nadobúdania nových cenných kontaktov, reprezentácie našej alma  mater v rôznych krajoch sveta, a v neposlednom rade získavanie krásnych cestovateľských zážitkov, na ktoré nezabudneme do konca života.

Vďaka štedrej ponuke americkej SAVMA (Student American Veterinary Medical Association) na cestovateľský grant, ktorý nám pokryl náklady na letenky a veľkú časť ubytovania, a podpore našej univerzity, ktorá bola ochotná zaplatiť nám registračné poplatky, sme sa v marci tohto roku zúčastnili SAVMA Sympózia v USA.  Každý rok táto študentská organizácia realizuje sympóziá v rôznych mestách, a tak sme sa tohto ročného stretnutia 15.3. – 17.3. vo Philadelphii, štát Pensylvánia, zúčastnili aj my – študentky Júlia Švagerková (5. ročník VVL), Vanda Lukačínová (5. ročník VVL) a Dominika Fabianová (6. ročník VVL) – členky IVSA Slovakia.

Program bol rozdelený na 8 sekcií – spoločenské zvieratá, kone, výskum, exoty, One Healh, potravinové zvieratá, rozmanitosť a wellness, profesionálny rozvoj. Ako významný rozdiel pri porovnaní so slovenskými konferenciami vnímam rovnaký dôraz, vrámci prednášok, na zdravie zvierat  a fyzické, no najmä psychické zdravie samotného veterinárneho lekára, jeho problémy s uplatnením sa v budúcom zamestnaní, pri splácaní študentských pôžičiek, či skĺbení osobného života a rodiny s úspešnou neustále napredujúcou kariérou. Nehovoriac o liečebných postupoch a inovatívnych operáciách, ktoré boli na prednáškach prezentované. Najviac nás pravdepodobne oslovila transplantácia obličiek u mačiek, kde ako donor vystupujú kompatibilné mačky z útulku Penn Vet, ktoré si majiteľ recipienta po zákroku musí adoptovať, alebo moderné scintigrafické postupy pri operáciách tracheálneho kolapsu, ektopických ureterov a portosystémových shuntov u psov a mačiek.

Fascinujúce pre nás bolo aj zúčastniť sa pripravených workshopov, a zažiť atmosféru a možnosti štúdia v USA. Konkrétne sme vyskúšali sutúry lacerácií na „skin pads“, vyšetrenie pomocou termokamery, či simuláciu a riešenie dystokií u kráv na modeloch v New Bolton Center Hospital, účelovom výučbovom stredisku Penn Vet neďaleko Philadelphie.

Ako zástupcovia IVSA Slovakia sme absolvovali tiež zasadnutie prezídia IVSA, kde sa jednotlivé svetové kapitoly vzájomne podelili o svoje úspechy a návrhy do budúcnosti, a predbežne sa dohodli na spolupráci pri organizovaní medzinárodných študentských výmen.

Keďže sme si na výlet vyhradili o pár dní viac, zostal nám dostatok času aj na prehliadku Philadelphie. Je to zaujímavé historické mesto s veľmi príjemnou atmosférou, po pár dňoch sme sa tam cítili už ako doma. Len dve hodiny cesty autobusom je od Philadelphie vzdialený New York, a tak sme si túto príležitosť navštíviť Veľké jablko nesmeli nechať újsť! Jeden celý deň od skorého rána do noci sme prechodili ulicami Manhattanu, a jeho najvýznamnejšími pamiatkami.

Všetky sme nesmierne vďačné za túto príležitosť, pred pár mesiacmi sa zdala ako neuskutočniteľný sen, a ubehlo to naozaj rýchlo. Veľmi by sme chceli motivovať našich študentov, aby sa nebáli uchádzať sa o rôzne granty, oslovovať organizácie a hlavne cestovať a spoznávať ostatné krajiny. Nie všetky univerzity sú tak ústretové v podporovaní mimoškolského vzdelávania. Nie je nad čím váhať, využite každú šancu! Nasledujúci rok sa SAVMA Sympózium bude konať v Athens, štát Georgia, aj vy tam môžete byť.

Dominika Fabianová

 

Advertisements